מבצעים מיוחדים
0 0.00

האם הכל טוב בקשר לתזונת פלאו? אלה הדברים שחשוב לכם לדעת

מה אנחנו צריכים לאכול כדי לשמור על בריאות טובה? על השאלה הזאת ניתנו אין ספור תשובות. אחת התשובות המודרניות, שבאופן מעניין מקושרות דווקא להיסטוריה עתיקה, נקראת תזונת פלאו. אותה שיטת תזונה מבוססת, כך בקווים כלליים, על התזונה המשוערת של האדם הקדמון.

כלומר, על פי מה שהמדענים סבורים שאכלו אבות אבותינו הקדומים, כך בדיוק אנו צריכים לאכול. אם אנשי המערות העתיקים אכלו הרבה בשר, זאת אומרת שגם דיאטה פלאו תהיה מבוססת על המון בשר. אם האדם הקדמון נהג לאכול הרבה ירקות ופירות, לכך אנו זקוקים. אם האדם הקדמון לא התקיים על חלב, דגנים או קטניות, גם אנחנו צריכים להימנע מכך.

תזונה פלאו נשמעת טוב? זו באמת שאלה טובה

אחרי שסקרנו בקצרה את הרעיון שסביבו בנויה תזונת פלאו, כדאי לתהות. שאלו את עצמכם, האם התזונה הזאת נשמעת לכם טוב. ללא ספק, האינסטינקט אומר שהרעיון הגיוני להפליא. הטבע הרי יודע טוב מאוד מה הוא עושה. הטבע הוא זה שכיוון את האדם הקדמון לאכול את מה שנחוץ ומה שבריא. לפי כל המשוער, אבותינו הקדמונים לא סבלו מיתר לחץ דם. הם לא סבלו מסוכרת, הם לא סבלו מבעיות עיכול. הם לא סבלו מעוד כהנה וכהנה צרות ומחלות הנובעות מתזונה לקויה. אכן, יש תזונאים ודיאטנים שסבורים כי דיאטה פלאו יכולה לחולל נפלאות. מצד שני, יש מחקרים אשר נותנים ראיות אחרות. יש מחקרים שמספרים כי עם תזונה כזאת יכולות להיות השפעות פחות טובות מכפי שמורה לנו היגיון הבריא.

תזונת פלאו
צילום: Depositphotos

 

“יש מחקרים המראים כי לתזונה שלפי פלאו יכולה לא רק להועיל אלא גם להזיק לפעילות המעיים. ההשערה היא שהדבר נובע בשל הדיאטה שכוללת מעט מדי סיבים”

 

האם אכן הרגלי תזונת פלאו טובים ללב

בואו נבחן כמה מהדברים אשר תזונה פלאו אמורה להבטיח. לפי טענות המצדדים בשיטת התזונה הזאת, יש בה תועלת לבריאות הלב. הטענה היא כי תזונה שכזאת, שאיננה כוללת למשל דגנים וגלוטן מסייעת לבריאות הלב. זו תזונה טובה מאוד לדם (אף כי היא לעיתים עשירה בכולסטרול). לצד טענות כאלה, שמגובות במחקרים מסוימים, יש גם טענות הפוכות. למשל, העובדה שלא לכולם טוב לצרוך כמויות גדולות של פירות. פירות, המכילים סוכרים רבים אמנם טבעיים אך זאת איננה עילה להפרזה. עדויות מחקריות מרמזות על כך שתזונה כזאת יכולה להוביל לסוכרת. גם השמנה אפשרית וכידוע, השמנה מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות דם והפרעות בכלי הדם. אפשר לסכם נקודה זו ולומר כי להרגלי תזונה בעקבות האדם הקדמון לא תמיד תורמים לבריאות הלב. בהמשך נדון במחקר שמצא ממצאים אפילו יותר ברורים בנושא.

האם תזונת פלאו טובה לפעילות המעיים

לבד מבריאות הלב, עולות טענות כי דיאטה פלאו מחוללת נפלאות לפעילות המעיים. ישנן עדויות של אנשים אשר מסבירים כי דיאטה כזאת הצליחה לחולל פלאים ולשפר קיבה רגיזה. יש המסבירים כי זו דיאטה אשר לא רק יוצרת הרגשה קלילה יותר ופחות נפוחה אלא גם מועילה לחיידקי המעיים. אין להקל בטענה כי הרגלי תזונה יכולים לסייע לפלורה (חיידקי מעי). ישנן ראיות מדעיות אשר מראות כי שינויים בפלורה יכולים להביא ליותר מבעיות עיכול. חיידקי המעיים משפיעים על חסינות הגוף ועמידות בפני מחלות. הם יכולים להשפיע על מצב רוחנו ואפילו על רמות האנרגיה וקשיי שינה. למרבה הצער, גם כאן הדעות חלוקות. יש מחקרים המראים כי לתזונה שלפי פלאו יכולה לא רק להועיל אלא גם להזיק לפעילות המעיים. ההשערה היא שהדבר נובע בשל הדיאטה שכוללת מעט מדי סיבים.

מה גילה מחקר חשוב, מבוקר מדעית

אם היינו מסתפקים בנקודה זו, אולי דעתכם לגבי תזונה פלאו הייתה נותרת מאוד לא מגובשת. על כן, נרצה לספר על מחקר חשוב שתוצאותיו פורסמו בכתב עת מוביל לענייני תזונה. המחקר, בהובלת מכוני בריאות ואוניברסיטאות באוסטרליה ביקש לעמוד מקרוב על הדיאטה הזאת. בפרט, הושם דגש על בריאות הלב.

החוקרים השוו בין קרוב ל-50 נבדקים שניהלו אורח חיים על פי המלצות תומכי הפלאו. לעומת זאת, מספר דומה של נבדקים התבססו על תזונה התואמת את הגישה המאוזנת יותר של תזונה. החוקרים התייחסו להבדלים שבין דיאטות פלאו שונות. כלומר נמצא כי מחצית מקבוצת המחקר לא התנזרה למעשה לחלוטין ממוצרים “אסורים”. כלומר, כן צרכו תזונת פלאו אך גם נהגו לאכול בקביעות מוצרי חלב ומאכלים מסוימים על בסיס דגנים.

לפי החוקרים, כאשר תזונה פלאו הונהגה בקפדנות, הופיעו יותר סמנים בעייתיים. כלומר, הופיעו סימנים בדם אשר מרמזים על סיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות לב. לדברי החוקרים, נמצאו סימנים לכך כי הדיאטה גורמת לעלייה בחומרים כגון תחמוצת טרימתילאמין. זהו מרכיב שנוצר במעיים וכאשר הוא מופיע ברמות גבוהות, הדבר עשוי להתקשר עם מחלות לב. נמצא עוד כי חיידקי מעיים ידידותיים, הזקוקים לפחמימות, ניזוקו בשל תזונה פלאו. בנוסף, נזכור כי הדיאטה עשירה בשומן רווי שמקורו בבשר. גם לכך, ישנה השפעה שלילית אפשרית, על בריאות הלב שלנו. כלומר, התנזרות מלאה מקטניות, דגנים ומוצרי חלב לא כל כך מומלצת. בוודאי שלא לכולם.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן