מבצעים מיוחדים
0 0.00

חומציות יתר בקיבה: התגלתה תרופה נגד צרבת החשודה כמסרטנת

ממה נובעת תחושה של צרבת והאם התרופות בטוחות לשימוש? שימו לב לדברים הבאים. לאחרונה, פרסם ה-FDA האמריקני מידע מעורר דאגה. מסתבר כי תרופה פופולרית המשמשת בין היתר לצורך טיפול במצבי חומציות יתר בקיבה עשויה להיות בעייתית לשימוש.

התרופה, בשם זנטק משמשת בין היתר להקל על אנשים הסובלים מבעיה של חומציות יתר בקיבה. מקלה על מטופלים אשר מרגישים תחושה לא נעימה של צרבת. בשלב זה, לא יצאה הנחיה גורפת אשר אוסרת את הפצת התרופה. עם זאת, פורסם כי היא חשודה בכך שהיא מכילה חומרים שיכולים להגדיל את הסיכון לחלות במחלה ממאירה, סרטן. כל הפרטים לפניכם.

תרופת זנטק התוויה לשימוש

לפני שנספר מהו טיב ההודעה שיצאה מטעם רשות הפיקוח האמריקאית על תרופות, מעט רקע על התרופה. זנטק הינה תרופה וותיקה יחסית, המשמשת לטיפול בכמה מצבים רפואיים. לצד חומציות יתר, משמשת לטיפול באנשים הסובלים מכיב בקיבה. מסייעת להקל על דלקות ושט והפחתת תחושה לא נעימה. השימוש יכולה להיעשות על פי מרשם רופא, אך התרופה נמכרת גם ללא מרשם. חולים הזקוקים למינון מוגבר (אפשרי גם טיפול בזריקה) – אך ורק בהוראת רופא. חשוב לציין שגם ללא קשר עם סרטן, יש להכיר סותרי חומצה תופעות לוואי. למשל, עשויים להיגרם כאבי ראש וכאבי בטן. התרופה עלולה לגרום לשלשול, תחושה של ישנוניות, בחילות.

חומציות יתר בקיבה צילום: Depositphotos

“אך אפשרי בהחלט שכמה שינויים התנהגותיים קלים יביאו לשיפור עצום. כדאי להעדיף ארוחות קלות בשעות הערב יש מאכלים אשר מעודדים את תחושת הצריבה. למשל תבלינים חריפים, אוכל חמוץ, אלכוהול, מאכלים מטוגנים”

האם רק זנטק מסוכנת?

חשוב לציין כי החומרים שעשויים להיות מסוכנים אינם בלעדיים אך ורק לתרופה מסוג זנטק. בהחלט יתכן כי גם תרופות אחרות לצורך טיפול בצרבות בשל חומציות יתר יתגלו בהמשך כבעיתיות. על כל פנים, הבדיקה טרם הושלמה. בשלב זה מתנהלת בדיקה בארצות הברית, בכמה תרופות מאותה משפחה. על פי גורמים המעורבים בנושא, החומרים שמצויים בתרופה חשודים כמסרטנים. החומרים הללו התגלו בעבר גם בתרופות לטיפול במחלות לב. בשלב זה, את המשתמשים בתרופה מעניינת במיוחד השאלה, מה עושים עכשיו?

צרבת – מתי חשוב להיוועץ ברופא

אם אתם סובלים ממצבי חומציות יתר ואתם משתמשים לעיתים רחוקות בלבד בתרופה, פשוט כדאי להמשיך להתעדכן. בשלב זה, לא הורדו תרופות נגד צרבת מן המדפים. אם אתם זקוקים לתרופה זאת על פי מרשם רופא, בהחלט כדאי להיוועץ ברופא. יש לא מעט חלופות בשוק, שיכולות להשיג את אותה התוצאה.
בשיקוליו, יביא בחשבון הרופא את גילכם. את מצבכם הרפואי. את הסימפטומים, מצב הכיב, סותרי חומצה תופעות לוואי שחוויתם בעבר. במידה ואתם רוכשים את התרופה בגלולות, ללא מרשם, פשוט תוכלו לחפש מותג חלופי. יש לציין כי הדברים הללו אינם בגדר המלצה רפואית. בכל מקרה של ספק או שאלה, התייעצו ברופא.

האם צרבת זה עניין מסוכן

ניקח בשלב זה את הנושא של סרטן הצידה ונתייחס לעניין אחר. האם בעצם אותה תחושה של צריבה זה דבר מסוכן? רופאים מסבירים כי לא בהכרח. חומציות יתר בקיבה היא עניין מאוד נפוץ. במידה רבה, זה יכול לתקוף כל אחד מאיתנו. בפעם הראשונה שזה קורה, זה עלול לעורר בהלה רבה. אך לא תמיד הבהלה הזאת אכן אחוזה במציאות.

כפי שציינו קודם לכם, סותרי חומצה תופעות לוואי קיימות ואינן מעוררות דאגה בדרך כלל. אך אם הסימפטום עצמו של צריבה בחזה הגיע פעם אחת וחלף, אין סיבה לדאגה. כשזה בא והולך ולא חוזר, בדרך כלל לא צריך לדאוג. הצריבה, שמגיעה לרוב לאחר האוכל, לפעמים נותרת בחזה בלבד. לעתים היא ממשיכה לעבר הלוע. יש אנשים המדווחים כי מנח מסוים של הגוף מקל או מחמיר את הסימפטומים עבורם.

בתוך הושט יש מנגנון שנועד למנוע עליה של מיצי קיבה. זהו שריר שמאפשר למזון להחליק למטה, כאשר המיצים לא יכולים לעלות בחזרה. הצריבה יכולה להגיע בשל סיבות שונות. למשל חולשה של השריר. בקע. עודף משקל יוצר לחץ שמגביר את הופעת הסימפטומים. זו גם הסיבה שאצל נשים הרות, תופעה זו מוכרת.

במידה והתופעה חוזרת שוב ושוב, כדאי להתייעץ עם הרופא. לפעמים, מדובר על סימפטום שמעיד על כיבים או בעיה רפואית אחרת. אך אפשרי בהחלט שכמה שינויים התנהגותיים קלים יביאו לשיפור עצום. כדאי להעדיף ארוחות קלות בשעות הערב. יש מאכלים אשר מעודדים את תחושת הצריבה. למשל תבלינים חריפים, אוכל חמוץ, אלכוהול, מאכלים מטוגנים. כדאי להמעיט. אגב, עישון גם מקטין את יעילות התרופות וגם נחשב למעודד צרבות בפני עצמו.

לשים את הדברים בפרופורציות הנכונות

מטעם חברת התרופות נמסר כי התרופה לטיפול במקרים של חומציות יתר זכתה לכל האישורים הדרושים. התרופה נמצאת משימוש נרחב מזה שנים. יש להוסיף כי החומרים המזהמים אינם חריגים או יוצאים מן הכלל. הרבה מאוד מוצרי מזון כוללים את אותם החומרים (NDMA). בשלב זה, נמצאות בעיצומן הבדיקות שנועדה לברר את המצב לאשורו. אם יוחלט לאסור את שיווק התרופה או לשנות את הרכבה, תוצא בהמשך הודעה לציבור.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן