מבצעים מיוחדים
0 0.00

פצעי לחץ הנלווים למחלת הסוכרת – איך ניתן למנוע?

מחלת הסוכרת הולך ונעשית מצרת מעטים לצרת רבים. אחוז החולים במחלה הולך ועולה, יחד עם שינויים בתזונה ואורח חיים פחות פעיל. ולמרות המודעות לחשיבות של אורך חיים נכון, עדיין יש תופעות לוואי לא פשוטות. עדיין רבים מהחולים שמתמודדים עם סכרת סובלים גם מתופעה מטרידה ושמה פצעי לחץ. הבשורות הטובות הן שיש מוצרים שיכולים לא רק להקל. יש ממש מוצרים שיכולים למנוע את הפצעים הללו. אך ללא הגברת המודעות אין בכך די. לכן, חשוב להבין מהם בדיוק הפצעים הללו, איך ומדוע הם כל כך מסוכנים.

הבעיה – פצע כרוני שלא מתרפא

ראשית, חשוב להבין מדוע כדאי לעשות הכל כדי למנוע את ההופעה של פצעי לחץ מלכתחילה. זה נכון אגב, לא רק לאנשים שסובלים מרמות סוכר גבוהות או סכרת ממש. פצעי לחץ הינם בגדול תוצאה של לחץ או עומס המוטל על רקמות רכות. הסובלים מסוכרת נמצאים בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות פצעים אלה, שנחשבים לבעיה כרונית. כלומר, גם אם פצע אחד הופיע והתרפא, קיים סיכוי גבוה מאוד שהוא עוד יחזור.
על מנת להדגיש עד כמה חשוב למנוע את הפצעים או לטפל ככל המוקדם נסביר כי אין מדובר במצב סטטי. בתחילה, הפצעים מכסים את שכבת העור החיצונית. בתוך זמן קצר, הם מגיעים לתוך העור ואז מתפשטים למטה משם, לעומק. לאחר מכן הם אפילו פוגעים ברקמות השריר ועד העצם.

פצעי לחץ
צילום: Depositphotos

 

“כאשר הפצעים מופיעים בכפות הרגליים, עלולים להתלוות לכל זאת עוד בעיות. למשל הופעת עיוותים במבנה כף הרגל. קושי הולך וגדל בהליכה וניידות. דבר זה מביא פחות תנועה, פחות זרימת דם”

 

עלולים להיווצר סיבוכים קשים

כמו כל פצע, גם פצעי לחץ יוצרים אי נעימות ולעיתים כאב ממש. אך שלא כמו פצעים קלים, פצעי לחץ נוטים עם הזמן להחמיר. בייחוד בקרב חולי סכרת, הם עלולים להביא לסיבוכים קשים. הללו יכולים להיות עד כדי כך משמעותיים עד שלא רק איכות החיים נפגמת. פצעים מרובים מעלים את הסיכון להתפתחות זיהומים. פצעי לחץ עלולים לקצר את תוחלת החיים והם מסוכנים במיוחד עם העלייה בגיל. לכן, חשוב לטפל כאשר מאבחנים פצע אפילו קטן. ואם אפשר להיעזר במוצר איכותי שמפחית את הלחץ ובכך מונע את התפתחות הפצע, זה הדבר הטוב ביותר.

בעיית הפצעים והתחושה

בניגוד לפצע לחץ שמופיע בכל מיני מצבים כגון אשפוז ממושך, פצעי לחץ הקשורים לסוכרת הינם ייחודיים. הם ייחודיים בין היתר משום שהסוכרת גם מורידה את התחושה במקום. כלומר, בהחלט יתכן שהפצע יהיה כמעט בלתי מורגש כאשר הוא הולך וגדל ומעמיק. החולים סובלים מהפצעים בין היתר בשל תופעות של חוסר תנועה. הם נוצרים כאשר יש ירידה באספת דם לאזור מסוים. מצב זה, שנקרא איסכמיה, מהווה סיבה מרכזית להופעת הכיבים. על כן, פתרונות שמפחיתים את הלחץ וכן מזרזים את זרימת הדם נחשבים לאפקטיביים.

סימנים לכך שפצע לחץ הולך ומתקרב

מעבר לכך שכל מי שחולה בסוכרת נמצא בסיכון משמעותי, יש סימנים שחשוב להיות מודעים אליהם. מודעות לאותם הסימנים יכולים לאפשר קבלת טיפול או שימוש בתכשירים שמקדימים רפואה למכה. בדרך כלל, לפני שמופיע פצע תופיע באזור ירידה בתחושה. דבר זה קורה הרבה פעמים בכפות הרגליים. סימן נוסף הינו היווצרות תחושה של חולשה ומגבלה תנועתית. אם מרגישים באזור מסוים ירידה בתחושה של חום או קור או אי תחושה בכלל, אין להתעלם. חשוב לקחת זאת מיד לתשומת הלב. מוצר למניע פצעים נקרוטיים יוכל להביא לשינוי דרמטי ושיפור בתחושה.

טיפול משולב יוכל להועיל

אין ספק כי מוצר שמונע פצעי לחץ מביא לשיפור כללי בהרגשה הכללית. אך לצד השימוש במוצר שכזה, חשוב לנקוט בצעדים נוספים. למשל, מומלץ להפחית את הלחץ מהאזורים המועדים לפורענות. למשל, לא ללכת עם נעליים הדוקות מדי. טיפול משולב חייב לכלול גם רחצה עדינה אך מוקפדת של האזור. חשוב מאוד לשמור על תזונה נכונה, להמעיט בצריכת שומנים. יתר לחץ דם ועודף כולסטרול מקושרים עם סיכון מוגבר לאותם פצעי לחץ מזיקים ומטרידים.

סיכונים של חוסר טיפול

חוסר טיפול בפצעי לחץ עלול להוביל לסיכונים שונים. חולי סכרת הסובלים מפצעי לחץ ואשר גם סובלים מחוסר איזון ברמת הסוכר עלולים להזדקק לניתוח ואף לקטיעה. דרך פצעי לחץ שהופכים לכיבים עלולים לחזור חיידקים. ידועים מצבים שבהם הזיהום הגיע לא רק לרקמה הרכה אלא אפילו חדר לתוך סחוס ועצמות. בסביבת פצעי לחץ וכיבים עלול להופיע עור יבש וסדוק. גם כאן, ישנו לא רק חוסר נוחות אלא גם כאב וסכנה להחמרה בפצע.

כאשר הפצעים מופיעים בכפות הרגליים, עלולים להתלוות לכל זאת עוד בעיות. למשל הופעת עיוותים במבנה כף הרגל. קושי הולך וגדל בהליכה וניידות. דבר זה מביא פחות תנועה, פחות זרימת דם. כך נוצרת עוד ירידה בתחושה והחמרה בפצעים. הימנעות מתנועה בשל פצעים עלולה להוביל לעוד בעיות בתפקוד. למשל, היחלשות של השרירים. ירידה בטווח תנועה של מפרקים.
לסיכום, הטיפול בפצעים ובעיקר מניעתם על ידי אביזרים ופתרונות ייעודיים חשובים ביותר. הם מסייעים לבריאות גופנית ומנטלית. מאפשרים לחולה להישאר פעיל ובכך מסייעים גם להקל על כל הסימפטומים הנוספים של המחלה.

משחה לטיפול בפצעי לחץ

דיאבטיק, משחה שמסייעת לטיפול בפצעי לחץ אצל חולי סכרת. יתרונות המשחה – משפרת ומסייעת בזרימת דם באיזור הפגוע ומסייעת בפעילות אנטיספטית לפצעים. מסייעת לשיפור זרימת הדם ומסייעת במניעת התפתחות פצעים נקרוטיים.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן