מבצעים מיוחדים
0 0.00

לא ישנים מספיק? אתם חייבים לדעת מה זה עושה לגוף שלכם

במשך שנים רווחה ההנחה הבאה, שכולנו ישנים כשליש מחיינו. איש לא יכול להסביר מדוע השינה חיונית לנו כל כך, אבל העובדה היא שכמעט כולנו ישנים כיום פחות מהנדרש.
כמה באמת אנחנו צריכים לישון, מה מתחולל בגוף שלנו כאשר אנו ישנים פחות, לדברים הללו יש תשובות שחשוב שתדעו.

כמה באמת מומלץ לנו לישון

לא קיימת תשובה אחת לשאלה כמה אנו צריכים לישון, זו לא רק סיבה של הבדלים בין אישיים. יש משמעות לגיל שלנו, עבור תינוקות, למשל, מספר השעות הנחוץ לשינה גדול מאוד, תינוקות ופעוטות צריכים לישון 14 שעות ויותר ביממה. ילד בגיל הגן ולפני כיתה א’ זקוק להרבה יותר מאשר 8 שעות שינה. הצרה היא שבעולם מרובה אפליקציות ומסכים, אפילו ילדים קטנים ישנים פחות מדי. גם בגיל ההתבגרות מומלץ לישון יותר מאשר 8 שעות ביממה. 9, 10 ואפילו 11 שעות, נחוצים לבני נוער. זה חיוני לגדילה נאותה. חשוב גם לרווחה הנפשית.
עבור מבוגרים, 8 שעות שינה בהחלט מומלצים, בכל יממה. אך יש לשים לב כי זהו ממוצע בלבד. כל אחד צריך להיות קשוב היטב לגוף שלו, להשפעה של שינה מעטה מדי. ישנם כאלה שיחושו עייפים אם לא ישנו בכל יום 9 שעות, אחרים ירגישו נפלא גם אם יישנו 7 שעות ואפילו פחות. אבל מה קורה אם אנו ישנים פחות מדי? כפי שנראה, התשלום יקר מדי. יקר מדי במונחי בריאות.

צילום: Depositphotos

“ישנים פחות מדי בלילה? נסו לתפוס עשרים דקות נמנום במהלך היום. עייפות פוגעת בחילוף החומרים. מביאה להשמנת יתר. מקושרת עם תמותה מוקדמת ואפילו מחלות לב”

 

ישנים פחות, חולים יותר

מחקר חשוב שבוצע בעת האחרונה בדק את הדבר הבא, כיצד מחסור בשינה משפיע על מערכת החיסון שלנו. כאשר אנו חולים, אנו מרגישים תשושים, כך בעצם אומר לנו הגוף שהוא צריך שנישן. לתחושה הזאת יש סיבה והמדע הוכיח זאת.
כאשר אנו נחים, ישנים, מספר התאים במערכת החיסון שלנו נמצא בעליה. תאים כדוגמת תאי טי, אשר יכולים לחסל חיידקים וטפילים, מתרבים, כלומר, מערכת החיסון שלנו יותר יעילה. זה בהחלט חשוב במצבי מחלה. אך כעת מתברר כי גם כאשר אנו בריאים, חשוב לישון היטב. בשינה, מערכת החיסון שלנו פועלת בצורה טובה במיוחד, כך אנו נשמרים מפני מחלות.

גם להורמונים יש משמעות

בזמן שאנו ערים, ובפרט כשאנו מרגישים שהעיניים נעצמות מעייפות, קורים דברים רבים בגוף. למשל, מופרשים הורמונים שונים כדוגמת אדרנלין. הורמון זה וכן הורמונים נוספים ואנזימים, מורידים את התפקוד של מערכת החיסון. כלומר, לא מספיק שיש פחות תאים “מחסלי חיידקים” הם גם פועלים ביעילות מופחתת. חוסר שינה מקושר עם כמה מצבים בעייתיים, מצבים שמחלישים עוד יותר את עמידות הגוף למחלות. למשל, עייפות כרונית גורמת לנו לעצבנות, חוסר שינה מביא לחרדות ודיכאונות. עייפות מביאה לתהליכים דלקתיים ומעלה גם את הרגישות לכאבים.

שינה היא בריאות

החוקרים מציינים כי אנשים מבוגרים אשר ישנים פחות מ-7 שעות ביממה בקביעות, לא יכולים להימנע מהשלכות. במשך שבוע ימים של פחות מדי שינה, אנשים צוברים חוסר שינה השווה ליומיים ללא שינה. ישנים פחות מדי בלילה? נסו לתפוס עשרים דקות נמנום במהלך היום. עייפות פוגעת בחילוף החומרים. מביאה להשמנת יתר. מקושרת עם תמותה מוקדמת ואפילו מחלות לב. שנו יותר, תהיו בריאים יותר.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן