מבצעים מיוחדים
0 0.00

האם יש צדדים שליליים לטבעונות ולצמחונות מבחינה בריאותית?

על פי הערכות מלומדות, בסביבות 10 אחוזים מאוכלוסיית ישראל מגדירים את עצמם כמתנזרים מבשר. מדובר על מספר נכבד של אנשים, חלקם דוגלים בצמחונות וחלקם בחיי טבעונות. מקובל להניח כי אורח חיים המבוסס על דיאטת VEGAN הינו בריא מאוד. יחד עם זאת, חייבים לשאול שאלה מהותית. האם יש גם צדדים שליליים לאורח חיים זה.

טבעונות, האם היא עלולה לגרום לשבץ?

יש הרבה מאוד היבטים חיוביים מבחינה בריאותית. מהם נהנים אנשים המגדירים עצמם בתור VEGAN. חלק מההיבטים מוכרים יותר ואילו אחרים, פחות. נדון בהם בהמשך אולם קודם לכן נדבר על מחקר חשוב. מחקר שמצא ראיות לכך שאנשים המקפידים על טבעונות עלולים להיות חשופים יותר לשבץ.

החוקרים ניתחו נתונים שנאספו לאורך קרוב לעשרים שנה. במחקר, נבדקו מאפיינים של חמישים אלף איש, אורח חיים, תזונה ועוד. לדברי החוקרים מחצית מהמשתתפים הם צמחוניים או שהגדירו עצמם בתור VEGAN. לאורך שנות המחקר, הארוכות, כ-4000 איש חלו במחלות קשות, של לב וכלי דם. רבע מהם חוו שבץ. בעוד שמבחינה סטטיסטית, תזונה צמחונית הייתה מקושרת עם פחות מחלות לב, המצב היה שונה במקרה של שבץ. לדברי החוקרים, טבעונות ותזונה צמחונית בכלל התקשרו עם עליה של עשרים אחוזים בסיכון לשבץ.

VEGAN
צילום: Pixabay

 

“חשוב להקפיד על צריכת חמש מנות פרי וירק לפחות בכל יום. חלק מהמנות צריכות להיות טריות. יש לשלב בין צבעים שונים אך לשים לב גם למרכיבים האחרים”

 

האם תזונת VEGAN צריכה לעורר דאגה

עבור אלה שרוצים לעבור לאורח חיים צמחוני או טבעוני, תוצאות המחקר עלולות לעורר דאגה. קשה להניח שהתוצאות הללו ישפיעו במידה רבה על מי שכבר כיום מנהל אורח חיים של טבעונות. אז האם אכן יש סיבה לדאגה?. לדברי החוקרים, אין בנתונים כדי להצביע שתזונה ללא בשר מסוכנת. בשלב זה, יש קשר אפשרי, אך לא סיבתי עם סיכון מסוים לשבץ. לא נקבע בוודאות שהגורם לתוצאות הינו דווקא התזונה. יתכן שמדובר על גורם אחר שעדיין לא אותר.

זאת ועוד, המחקר הסטטיסטי התבסס על שאלוני תזונה מפני עשרים שנה ויותר. מאז, חל שיפור וחלו שינויים באיכות התזונה הצמחונית. השימוש בתוספי תזונה והשלמות תזונתיות הפך למאוד מקובל. החוקרים מסבירים כי יתכן שהמחסור בוויטמין בי 12 היא זה שהביא לממצאים המדאיגים. המודעות לעניין זה רבה כיום. הרבה מאוד אנשים המקפידים על תפריט קבוע המבוסס על VEGAN דואגים למלא את החוסר הזה. ומי שלא נוהג כך כיום, מוזמן להתחיל בכך. לוויטמין זה השפעות חיוביות נוספות, הוא חשוב לדם. הוא עוזר למניעת תשישות ועייפות.

עתיד התזונה האנושית

דיאטנים ורופאים ידועי שם סבורים כי טבעונות הינה דרך חיים טובה ונבונה. אך ללא ספק חשוב לנקוט צעדים שיהפכו אותה לבריאה במיוחד. כי לא חשוב רק לאכול מזונות המוגדרים בתור VEGAN. חשוב לא פחות לצרוך מאכלים מגוונים. זו מילת מפתח ראשונה במעלה. מגוון רחב של מזונות מעניק לגוף את מיטב המרכיבים התזונתיים הנחוצים. אגב, על מנת לסבר את האוזן, קבלו עוד עובדה חשובה. לדברי מומחים, עתיד התזונה האנושית צפוי להכיל פחות בשר ויותר תזונה צמחונית וטבעונית. המשאבים והעלויות הסביבתיות לגידול בשר פשוט לא תואמים את קצב הגידול האנושי.

חשוב מאוד לגוון וכך עושים זאת נכון

יש כמה וכמה סוגים של מזונות שחשוב מאוד לכלול בתפריט צמחוני. במיוחד אם אתם רוצים לעבור לאורך חיים של טבעונות. מאכלי חלב נחשבים לבריאים מאוד, הם מכילים סידן וחלבונים. אך השוללים את צריכת החלב יכולים בהחלט לצרוך הרבה מאוד תחליפים בריאים.

על המדפים ניתן למצוא תחליפים כדוגמת חלב שקדים וחלב סויה. יש גם חלב אורז ומוצרים נוספים שאפשר להוסיף לקפה או לצרוך ללא שום קשר אליו. גם תחליפי בריאות לגבינות יש בנמצא, על בסיס סויה למשל.
עוד מרכיב מאוד חשוב בתזונת VEGAN הינו הדגנים. ללא ספק, חשוב מאוד לצרוך דגנים מלאים. את הלחם כדאי להעדיף מלא. אך גם בארוחה המרכזית, חשוב לאכול דגנים מלאים. אורז למשל אך גם קינואה. אגב, קינואה מכילה שפע של סידן כך שהיא טובה גם לאנשים שחוששים מאוסטיאופורוזיס. חוץ מזה, היא מספקת הרבה סיבים, חלבון, ברזל, ויטמינים, חומצה פולית ועוד הרבה דברים טובים.

חשוב להקפיד על צריכת חמש מנות פרי וירק לפחות בכל יום. חלק מהמנות צריכות להיות טריות. יש לשלב בין צבעים שונים אך לשים לב גם למרכיבים האחרים. אבוקדו למשל, אמנם מכיל הרבה שומן, אך מדובר בשומן בריא. שומן בלתי רווי בניגוד לשומן בבשר. אפשר לשלב אותו בסלט או כממרח. הוא נמצא כמועיל לאיזון רמת הסוכר. הוא מכיל גם מרכיבים נוגדי חמצון.
עוד דבר שמועיל מאוד לתזונה טבעונית להפוך לבריאה יותר – אגוזים. יש להקפיד על צריכת שקדים ואגוזים לא קלויים. גם זרעים שונים כדוגמת צ’יה או המפ מועילים מאוד. כל אלה מספקים שומנים בריאים, אומגה 3 ואומגה 6. טובים לבריאות המוח. ולסיום, אי אפשר שלא להזכיר את התועלת של הקטניות. מעולות בתור תחליפי בשר. שעועית, חומוס וכל היתר טובים לעיכול, עתירי סיבים ועוד מרכיבים נחוצים.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן