מבצעים מיוחדים
0 0.00

מזון חיוני למוח – אלו הן הסיבות להזדקקותו של המוח לחומצות שומן

יותר מ-60% מהמוח מורכב משומן. מכאן ניתן להבין שהשומנים הבריאים משחקים תפקיד מרכזי בהתפתחותו של המוח. השומנים החשובים ביותר הם חומצות השומן אומגה 3, אלו החומצות החשובות ביותר עבור מבנה המוח וביצועיו. את החומצות השומן הללו ניתן למצוא במזונות שונים כמו למשל: דגים, אגוזים, שמן פשתן, עלים ירוקים ותוספי מזון.

קיימים 3 סוגים חיוניים במיוחד של אומגה 3 – חומצה איקוסאפנטאנואית, חומצה דוקוסהֶקְסנואית DHA וחומצה אלפא-לינולנית. חומצות אלו הן החשובות ביותר לבניית גושי מוח ותאי עצב, בלעדיהן היה המוח מנצל כל שומן זמין והתוצאה הייתה – תאי מוח ירודים. מכל שלושת החומצות שהוזכרו נמצא כי החומצה הדוקוסהֶקְסנואית DHA היא הנחוצה ביותר.

חשיבותה של החומצה הדוקוסהֶקְסנואית לכל שלבי החיים

DHA מהווה 97% מחומצות השומן אומגה 3 שנמצאות במוח ואחראית בעיקר על רכיב במבנה המוח שאחראי על הזיכרון, השפה, היצירתיות, הרגשות והיכולת לתת תשומת לב. בנוסף ה- DHA מעורבת בתקשורת שמתקיימת בין התאים ותומכת במוליכים העצביים שכוללים בין היתר את הדופמין, הסרוטנין, האצטילכולין והחומצה האמינית – גאבא. נוסף על כך היא מגבירה את כמות המעבירים העצביים שמאפשרים למוח לנצל את הכימיקלים הלו בצורה טובה יותר. ישנה הוכחה לכך שהמוח תלוי במזון ים ליצירת DHA.

ל-DHA יש תפקיד קריטי בשמירה על בריאות המוח בכל שלבי החיים, למעשה קיומה חשוב להתפתחות המוח של תינוקות. הרופאים ממליצים לאימהות לצרוך תוספי DHA כדי לסייע להתפתחות המוח של תינוקן שלוקחים את ה-DHA מחלב האם או מפורמולות שמכילות DHA.
המחקרים מראים שה-DHA מסייעת לילדים שסובלים מדיכאון ומשפרת את יכולת הריכוז, רמת ההיפראקטיביות, ההתנגדות והשינה של ילדים שסובלים מהיפראקטיביות. DHA מסייעת גם בשימור המוח אצל מבוגרים על ידי כך שהיא מאטה את הזדקנות המוח, התכווצותו וגמישותו – תופעות שמתרחשות עם עליית הגיל.

ה-DHA תורמת גם בשיפור מצב הרוח והמצב הנפשי, מגבירה את מספר תאי הגורם נוירוטרופי מוחי, החלבון ששומר על תאי מוח בריאים ומזרז יצירת תאי מוח חדשים בקרב מבוגרים שסובלים מבעיות קוגנטיביות. מחקר מצא שתוספי DHA יכולים לשפר זיכרון ויכולת למידה, עוזרים בשמירה על בריאות נפשית ומפחיתים סיכונים להתפתחות מחלות שונות כמו: ניוון מולקלורי, ניוון רשתית ופרקינסון בגילאים מבוגרים.

המוח
צילום: Depositphotos

איך להשיג את ה- DHA?

DHA אינה מיוצרת בגוף ולכן יש לקבל אותה ממזונות ותוספי מזון. כמות גבוהה של DHA יכולה להתקבל מדגים מימים קרים ודגים רווי שומן כמו: סלמון, טונה, סרדינים, הרינג ופירות ים. נשים בהריון או נשים שמתכננות להרות צריכות להימנע מאכילת דג מקרל, דג חרב, כריש ודגי ליבנה.

ניתן למצוא את חומצת השומן גם באגוזים, ירקות ים וזרעי פשתן אך בכמויות קטנות. כתוספים ניתן למצוא את ה- DHA בשתי פורמולות מוכרות – קפסולות של שומן דגים וקפסולות של אצות. קפסולות שומן דגים מכילות גם DHA וגם EPA כאשר קפסולות האצות מכילות רק DHA. למרות שלא נקבעה קצובה יומית מומלצת המומחים ממליצים לצרוך בין 500-1000 מיליגרם אומגה 3 ליום כדי לשמור על הבריאות ולמנוע מחסור.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן