טען

הקלד לחיפוש

רפואה סינית

דיקור סיני

על רקע השגשוג הרב והביקוש הניכר לשירותי רפואה משלימה, בולטת מאוד ההצלחה של הדיקור הסיני. יש לא מעט הוכחות קליניות לגבי הצלחת השיטה שמגיעה אלינו מן הרפואה הסינית המסורתית. כדאי להבין את הרעיון שמאחורי השיטה, על האבחון ועל הטיפול.

מסורת עתיקה של אלפי שנים

דיקור סיני ידוע גם כאקופונקטורה. הטיפול נעשה באמצעות מחטים עדינות, אשר מתאימות לשימוש חד פעמי. על פי המסורת הסינית, הטיפול היה קיים כבר לפני יותר משלושת אלפי שנים. במהלך השנים פותחו מפות מיוחדות שמפרטות את אזורי הטיפול ובעצם – נקודות לדיקור. הנקודות הללו הן צמתים אנרגטיים. נקודות שבעזרת ניתן להביא לאיזון אנרגטי. על פי הרעיון, טיפול בסימפטומים לבדם איננו מועיל באמת. יש לטפל בשורש הבעיה ויש להתייחס אל הגוף כאל מכלול. למשל כאבים בגב בהחלט עשויים להיות תוצאה של מתח נפשי. דלקות חוזרות ונשנות יכולות להיות תוצאה של חסך אנרגטי, עודף חום או ליחה.

דיקור סיני

צילום: Depositphotos

“שילוב בין נקודות דיקור נבחרות הוא שיוצר את האפקט. מהרגעת כאבי גב או בטן, דרך טיפול בדלקות או מיגרנות וכלה בהרגעת מתח נפשי או חרדות“

אנרגיה ושמה צ’י

במזרח הרחוק מגדירים את אנרגית החיים בשם צ’י. זו לא אנרגיה חשמלית או מגנטית. זה סוג של אנרגיה קיומית. האנרגיה הזאת קיימת בגופנו, בתוך ערוצים – מרידיאנים. על מנת להשיג שיפור בריאותי, גופני או נפשי, יש להכיר את הערוצים הללו. יש להכיר את השפעות הדיקור על הנקודות השונות. כמובן, יש להקדים ולאבחן ממה נובעת הבעיה לפני שמטפלים.
מטפלי דיקור סיני מנוסים מאבחנים באמצעות כמה שיטות. לצד תשאול ואף שימוש בתוצאות של בדיקות דם, נוקטים גם עוד שיטות. למשל בודקים את הלשון, שינויי צבע ומרקם. בודקים את הדופק ומבצעים עוד בדיקות נוספות לפי הצורך. רק לאחר מכן ניתן לפעול על אנרגית הצ’י מתוך חתירה לסייע למטופל. יש לציין כי ברפואה הסינית הקלאסית, מטרת הטיפול איננה רק סיוע לחולה. למעשה, הרופא הטוב הוא הרופא שמבצע תחזוקה, חיזוק וגוף ומניעת מחלות.

פתרון למגוון בעיות

לאחר ביצוע האבחון יחליט המטפל על האופן שבו נכון לטפל. לרוב, הטיפול נעשה במסגרת של סט פגישות. את המחטים מכניסים בעדינות ובאופן שטחי לנקודות דיקור נבחרות. הן יכולות להיות על גבי הראש. הן יכולות להיות על גבי כפות הידיים או בזרועות. יש גם נקודות דיקור בבטן, בגב וכן הלאה. הטיפול איננו כואב, אין צורך בהרדמה. מקובל כיום לחטא את האזור לפני ואחרי הטיפול, פעולה שלא הייתה קיימת ברפואה סינית עתיקה.
יש לציין שנקודות שבהן מטפל דיקור סיני כלל אינן חייבות להופיע באזור הכואב או הרגיש. למשל, לצורך חיזוק הגוף לקראת החורף, אין הכרח לשימוש במחטים באזור הגרון. הקשר בין אברים שונים ובין פונקציות גופנית לבין נקודות דיקור הוא קשר מורכב. השילוב בין נקודות דיקור נבחרות הוא שיוצר את האפקט. מהרגעת כאבי גב או בטן, דרך טיפול בדלקות או מיגרנות וכלה בהרגעת מתח נפשי או חרדות.