מבצעים מיוחדים
0 0.00

נמצא צמח מרפא שעשוי להוות פריצת דרך במאבק באלצהיימר

אלצהיימר הינה אחת המחלות הקשות של הגיל השלישי. מדע הרפואה מתקשה עד כה למצוא עבורה פתרון משביע רצון. כידוע, מדובר במחלה הפוגעת באופן חמור ומתמשך במערכת העצבים ובמוח. על פי ההערכות, בארץ יש כיום רבע מיליון חולים במחלה.

מרבית החולים קשישים, אך לפעמים נפגעים החולים כבר בעשור החמישי והשישי לחייהם. למרות שהסיבות למחלה אינן ברורות עד הסוף, ככל הנראה יש ממד גנטי. הבשורות הטובות הן שעל פי חוקרים אמריקאים, יתכן ונמצא צמח מרפא שעשוי להוות פריצת דרך.

עשב שמגן על המוח מהזדקנות

באזור קליפורניה שבארצות הברית הכירו הילידים האמריקאים מגוון צמחי מרפא. חוקרים אמריקאים, ממכון סאלק, שבחנו כמה מאות צמחי מרפא מסביבה זאת ביקשו להתמקד באלצהיימר. מיצוי של אחת מתמציות הצמחים גילה סימנים מעודדים. יכולת אפשרית להגן על המוח מפני שלל השפעות של ההזדקנות. הבדיקות הראשוניות של צמח המרפא, המכונה העשב הקדוש, גילו דבר מעניין. הצמח, Eriodictyon californicum, הצליח להאט את הזדקנות המוח ותמותה מוגברת של תאים. למרות שהמחקר טרם הושלם, תוצאותיו מעוררות עניין רב. עד כה, נכשלו הרופאים מסביב לעולם במציאת תרופה. יש כיום מעל ל-15 מיליון חולי אלצהיימר מסביב לעולם. זהו גורם סיכון מרכזי לדמנציה ולתמותה מוקדמת. אם מחקרי ההמשך יעלו כי צמח המרפא אכן יעיל, ייעשה מאמץ להפיק תרופה בהקדם.

Eriodictyon californicum
צילום: Depositphotos

“על פי ההערכות, מרכיבים שונים בצמח, פלבנואידים ואחרים, אחראיים ליעילותו. בין היתר, הוא הביא לספיגת ברזל המצטבר במוח כחלק מתהליך ההזדקנות”

 

עד כמה אפשר להיות אופטימיים

הסימפטומים של אלצהיימר מגוונים. בין היתר, ניתן לראות בלבול ואובדן זיכרון. הקוגניציה הולכת ויורדת בהדרגה. חשוב להבין כי הסימפטומים הגלויים מופיעים זמן ניכר לאחר שהמחלה כבר מקננת בגוף. למרות העובדה כי המדענים מודים שיש למחלה היבטים שטרם הובהרו לחלוטין, כמה דברים די ברורים. לאורך תקופת המחלה נבנות שכבות של רעלנים המצטברים במוח. בין תאי העצב ובתוך התאים מופיעים חומרים מזיקים שהמוח לא מצליח לסלק. עד כה, לא נמצא תרופה יעילה. לא קיים חיסון ולא ניתן לעצור את ההתדרדרות. עם זאת, יש כמה דרכים שיכולות להאט את המחלה. אבחון מוקדם יכול לסייע בהכנה מוקדמת ונקיטת צעדים שונים. נמצא כי פעילות קוגניטיבית, סביבה חברתית תומכת ותזונה יכולים לסייע במידה מסוימת.

כדי להבין האם המחקר שבוצע מספק פתח לאופטימיות, ראוי להוסיף כמה דברים. החוקרים האמריקאים שפרסמו את ממצאיהם מגלים את הדבר הבא. מאות תמציות צמחיות נבדקו, עד שנמצא הצמח היעיל. המיקוד נעשה בתמצית צמחית שתוכל להאט את ההתחמצנות שלמעשה מחסלת תאי מוח. כאשר התגלה כי “העשב הקדוש” מצליח בכך נעשו בדיקות נוספות. נבדקו כמה נתיבים הנחשבים למשמעותיים בהתפתחות המחלה. בשלב זה נבדקה השפעת הצמח במעבדה, על תאים אנושיים ועל תאים שנלקחו מעכברים. נמצא כי לצמח יכולת גבוהה בטיפול בדלקות. כמו כן, הצמח הראה יכולת לחזק מנגנונים התומכים בתאי עצב ושומרים על תפקודם.

על פי ההערכות, מרכיבים שונים בצמח, פלבנואידים ואחרים, אחראיים ליעילותו. בין היתר, הוא הביא לספיגת ברזל המצטבר במוח כחלק מתהליך ההזדקנות. ההערכות הן שהצמח הזה יוכל להאט מאוד מספר תהליכים המובילים להתדרדרות יכולת החשיבה והפעילות המוחית, בגיל מבוגר. כעת, נדרשות בדיקות נוספות אודות בטיחות השימוש ומחקרי המשך נוספים לאישוש היעילות.

0
  0
  סל קניות
  סל הקניות ריקחזרה לחנות
   Calculate Shipping
   דילוג לתוכן